Premiera filmu „Duży pies nie szczeka” >> zobacz

Film „Duży pies nie szczeka” jest próbą podsumowania i podzielenia się refleksami po realizacji projektu antydyskryminacyjnego „Hip hop! Hejterom stop” – inicjatywy edukacyjnej Stowarzyszenia Willa Decjusza z Krakowa.

Jak reagować na wylewający się z ekranów telewizorów, laptopów, smartfonów, odbiorników radiowych palący jad? Jak nauczyć młodych ludzi komunikowania się ze sobą bez szkolnej sztampy, wykładu ex catedra i ideologicznego doktrynerstwa? To zadanie, które postawiliśmy sobie organizując pierwsze warsztaty.

W ramach projektu odwiedziliśmy wiele szkół w całej Polsce – byliśmy pod Tatrami, na Spiszu, w Małopolsce, na Dolnym Śląsku, Mazowszu, Podlasiu, Mazurach, dotarliśmy nawet na Hel. „Polski hejt” już dawno przestał mieć lokalny charakter i jest zjawiskiem, które nie dotyczy tylko wielkich ośrodków miejskich.

Reakcje uczniów, nauczycieli i rodziców, biorących udział w naszym projekcie, przekonują, że udało nam się wypracować zestaw metod, które sprawdzają się w działaniu, pozwalają na szkolenie kompetencji miękkich, o  których polska szkoła zapomina albo nie ma dostatecznie dużo czasu, żeby nad nimi pracować. Nierzadko również pedagogom brakuje konkretnych narzędzi do radzenia sobie z nowymi zagrożeniami.

Mamy nadzieję, że za sprawą naszej pracy, zaangażowania i emocji, które towarzyszyły temu projektowi, świat tych młodych ludzi jest bardziej otwarty, tolerancyjny lub po prostu ma uśmiechniętą twarz. Wierzymy, że pozytywny proces, który rozpoczęliśmy, nie był dla uczniów i uczennic jedynie tygodniową przerwą od rutyny przewidywalnego planu lekcji. Mamy jeszcze jedną nadzieję, że uczestnicy naszego projektu nadal chcą zostać „Dużymi Psami”.

Na ścianie jednej z pierwszych szkół, które odwiedziliśmy, przywitał nas wypalony na sosnowej desce napis „Życia nie ściągniecie”. Po doświadczeniach projektu chcielibyśmy, niczym edukacyjni rewolucjoniści, dopisać komentarz: „ale możecie uczynić go piękniejszym”. Mamy nadzieję, że nam się to udało, choć trochę.

Przed Wami filmowa opowieść o wspaniałych i mądrych „Dużych Psach” z całej Polski.

Serdecznie dziękujemy wszystkim Szkołom, które wzięły udział w naszym projekcie: Gimnazjum im. Adama Mickiewicza w Orzyszu, Gimnazjum im. Andrzeja Zamoyskiego w Jadowie, Szkole nr 27 w Podedworzu, Zespołowi Szkół im. Jana Pawła II w Szymbarku, Zespołowi Szkół im. Wedlów-Tuczyńskich w Tucznie, Zespołowi Szkół Podstawowej i Gimnazjum im. ks. prof. Józefa Tischnera w Ratułowie, Zespołowi Szkół Sportowych w Supraślu.

Specjalne podziękowania kierujemy do: Adama Bali, Alicji Pismenko, Andrzeja Renesa, Firmy ARCHE, Iwony Kossakowskiej, Kai Kogut, Karola Banasiaka, Kasztelu w Szymbarku, Kuby Słabka, Lecha Duliana, Łukasza Podolaka, Marka Dziedziaka, Marty Iwaszkiewicz, Michała Sufina, Natalii Kaczmarek, Natalii Niemiec, Pawła Ołdaka, Pensjonatu AWRA, Władysława Grochowskiego.

Organizator: Stowarzyszenie Willa Decjusza

Partnerzy: Stowarzyszenie Windą w Bok, Klub Komediowy, StandupPolska, Fundacja Moma Film, Fundacja Renesart

Prowadzący warsztaty improwizacyjne: Joanna Pawluśkiewicz, Aleksandra Markowska, Antoni Syrek-Dąbrowski, Paweł Najgebauer

Prowadzący warsztaty muzyczne: zespół „Pogodno” – Jacek Szymkiewicz, Marcin Macuk, Michał Pfeif, Jarosław Kozłowski

Menadżerowie projektu: Katarzyna Renes, Marcin Dyrcz, Anna Kowalska

Zdjęcia: Michał Marczak, Dominika Podczaska, Tomasz Woźniczka, Marzena Popławska, Grzegorz Liwiński

Montaż: Krzysztof Renes, Marcin Mazur, Grzegorz Liwiński

Dźwięk: Krzysztof Renes

Muzyka: Jacek Szymkiewicz

Komentuj:

Komentuj