„Hip hop! Hejterom stop!” w Szymbarku

W zabytkowym XVI-wiecznym kasztelu w Szymbarku w województwie małopolskim, w dniach 9-13 lutego, odbyły się pięciodniowe warsztaty z gimnazjalistami  w ramach kolejnej odsłony projektu „Hip hop! Hejterom stop!”. Celem inicjatywy jest zwalczanie dyskryminacji i mowy nienawiści za pomocą autoironii, komizmu, muzyki i filmu. Założeniem projektu jest wykorzystanie potencjału twórczego młodzieży, w celu realnego zwalczania dyskryminacji i mowy nienawiści oraz zachęcenie młodych ludzi do aktywnego uczestnictwa w życiu publicznym.

Historia Szkoły

Początki szkolnictwa w Szymbarku sięgają 1860 roku, kiedy z inicjatywy miejscowego proboszcza ks. Marcelego Żabickiego, powstała niewielka, drewniana szkoła parafialna. Uczył w niej początkowo organista Franciszek Kwiatkowski, a od 1881 r. Franciszek Trześniowski (jego syn był starostą powiatu gorlickiego). W latach 1892 – 95 z inicjatywy Michała Przybylskiego, Jana Gubały i F. Trześniowskiego wzniesiono nową, murowaną szkołę, z dwiema salami lekcyjnymi i mieszkaniami dla nauczycieli. Powstanie szymbarskiej szkoły ludowej związane było z przeprowadzaną w autonomicznej Galicji, reformą szkolnictwa polskiego. W powiecie gorlickim takich placówek w 1897 r. było 43, a w 1910 r. już 70.

Burzliwy XX wiek sprawił, że budynek szkolny w Szymbarku usytuowany w pobliżu mostu na rzece Ropie (obecnie skład Okr. Dyr. Dróg Publicznych), był nie tylko miejscem nauki uczniów, ale również „gościł” żołnierzy czasów I i II wojny światowej. Stacjonowali tu Austriacy, Bośniacy, Węgrzy, Prusacy, żołnierze polscy, słowaccy i hitlerowscy. W szkole był szpital polowy, koszary, wreszcie skład amunicji, który uciekający w styczniu 1945 r., Niemcy wysadzili w powietrze. Społeczność wsi straciła w czasie wojny nie tylko budynek, ale także darzonego szacunkiem kierownika szkoły – Stanisława Stankowskiego. Ten żołnierz wojny 1920 i 1939 r. oraz członek ZWZ – AK, został aresztowany i zamordowany przez Gestapo w 1943 r.

Pierwszą powojenną dekadę placówka mieściła się z konieczności w pensjonacie „Perełka”. W czerwcu 1956 r., za sprawą kierownika Władysława Bąka oddano do użytku aktualny budynek szkolny. Mieści się w nim obecnie szkoła podstawowa, przedszkole, a od niedawna także gimnazjum.

Więcej informacji o Szkole na stronie www.zsszymbark.pl.

Warsztaty prowadzili:

Aleksandra Markowska – absolwentka Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w klasie fletu poprzecznego oraz elitarnego wydziału piosenki w Szkole Muzycznej II st. na Bednarskiej (dyplom z wyróżnieniem w specjalizacji „interpretacja piosenki”, 2 lata fakultetu z wokalistyki jazzowej u prof. Izy Zając).  W latach 2005-2010 uczestniczka warsztatów pantomimy w Warszawskim Centrum Pantomimy u Bartłomieja Ostapczuka. Od 3 lat uczennica prof. Urszuli Napiórkowskiej – technika śpiewu klasycznego. Wokalistka śpiewająca w zespole wokalnym Microfonia oraz realizująca własne projekty muzyczne. Improwizatorka teatralna związana z grupami Hulaj i Hofesinka.

Paweł Najgebauer – Instruktor improwizacji w Szkole Impro oraz improwizator w warszawskich teatrach Klancyk i Hofesinka, szkolony w ośrodkach improwizacji na całym świecie (iO Chicago, The Second City, The Annoyance Theatre, Impro Melbourne) pod okiem najlepszych instruktorów z USA, Kanady, Australii i Wielkiej Brytanii. W ostatnim roku poprowadził ponad sto warsztatów improwizacji i wystąpił w ponad setce spektakli improwizowanych w całej Polsce. Można go zobaczyć głównie na deskach Klubu Komediowego przy pl. Zbawiciela w Warszawie. Prowadzi warsztaty i występuje w języku polskim i angielskim.

Tomasz Woźniczka – absolwent Realizacji Obrazu Filmowego na Wydziale Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W latach 1999-2004 student etnologii na Wydziale Etnologii i Nauk o Edukacji w filii Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. Autor zdjęć do filmów krótkometrażowych, dokumentów i reklam. W 2014 roku zrealizował zdjęcia do pełnometrażowego filmu fubularnego pt. „Wołanie” w reżyserii Marcina Dudziaka.

Marzena Popławska – producent, kierownik produkcji, dźwiękowiec, reżyser i scenarzysta. Prezes fundacji Moma Film, która  jest członkiem grupy koalicja dla edukacji filmowej (PISF), współautorka projektu Nowe Legendy Miejskie.

Jacek „Budyń” Szymkiewicz – obecnie wokalista i saksofonista zespołu Babu Król.  Gitarzysta, autor tekstów, lider zespołu Pogodno. Autor muzyki do spektaklów teatralnych. Napisał książkę pt. „Grawer”. Współpracował m.in. z Kasią Nosowską, Varius Manx czy Kasią Kowalską.

 

Komentuj:

Komentuj